Login

Latest News

Tiffin School Sports Day Records

FIELD EVENTS

Discus                          U13                  Arnell (R)                       24.37m             2001

Discus                         Year 8               Smetham (L)                 26.46 m            1999

Discus                          Year 9               Hatton (D)                     35.06m             1995

Discus                         Years 10-11       Phillips (KM)                 38.64 m            1973

Discus                         6th Form           Pickin (S)                      36.26 m            1983

 

Hammer                        Year 9               Khan (KM)                     27.31 m            2012

Hammer                        Years 10-11       Clarke (S)                      27.89m             2009

Hammer                        6th Form           Dougal (L)                     25.24m             2008

 

High Jump                    Year 7               Smeaton (S)                  1.50 m             2004

High Jump                    Year 8               Broomfield (D)             1.70 m             1991

High Jump                    Year 9               Kaneri (CG)                   1.78m               2004

High Jump                    Years 10-11       Kaneri (CG)                   1.90 m             2005

High Jump                    6th Form           Kaneri (CG)                   1.85m               2007

 

Javelin                          Year 8               Kerans (D)                    32.63m             2000

Javelin                          Year 9               Kerans (D)                    38.38m             2001

Javelin                         Years 10-11       Pitt (CG)                       44.56 m            1990

Javelin                         U13                  Kearns (D)                    28.86 m            1999

Javelin                         6th Form           Cox (S)                         53.87 m            1960

 

Long Jump                   Year 7               Hales (KM)                    4.94m               1994

Long Jump                   Year 8               Holliday (CG)                5.34 m              1974

Long Jump                   Year 9               Pardhanani (CG)            5.79 m             1987

Long Jump                   Years 10-11       Torpey (L)                     6.41 m             1974

Long Jump                   6th Form          Jones (L)                      6.37 m             1960

           

Shot                             Year 7               Buter (D)                       10.54 m            2011

Shot                             Year 8               Rafique (L)                    11.19 m            1987

Shot                             Year 9               Buter (D)                       16.40 m            2012

Shot                             Years 10-11       Al-Kemakchi (S)            12.31m             2008

Shot                             6th Form           Al Kemackchi (CG)        12.23m             2010

 

Triple Jump                   Year 7               Howson (CG)                10.23 m            1987

Triple Jump                   Year 8               Barrett (KM)                  11.26 m            1994

Triple Jump                   Year 9               Sankaran (D)                 12.00 m            2001

Triple Jump                   Years 10-11       Torpey (L)                     13.23m             1974

Triple Jump                   6th Form           Andrews (R)                  13.41m             1960

 

Tug of War                    Yrs 7-13            Drake

 

TRACK EVENTS

100 metres                    Year 7               Buter (D)                       12.5 s                2011

100 metres                    Year 8               Pardhanani (CG)            12.4 s               1986

100 metres                    Year 9               Reddyhoff (KM)            11.8 s                1979

100 metres                    Years 10-11       Solomon (R)                 11.2 s                2006

100 metres                    6th Form           Speed Andrews (S)       11.1 s                1990

200 metres                    Year 7               Pardhanani (CG)            26.8 s                1985

200 metres                    Year 8               Buter (D)                       24.7 s                2012

200 metres                    Year 9               Speed-Andrews (S)       24.4 s                1987

200 metres                    Years 10-11       Speed-Andrews (S)       23.4 s                1989

200 metres                    6th Form           Price (L)                        22.5 s                1958 

400 metres                    Year 7               Venables (L)                  61.7 s                1993

400 metres                    Year 8               Moore (CG)                   57.0 s                1980

400 metres                    Year 9               Mitchell (R)                    52.5 s                1992

400 metres                    Years 10-11       Livingstone (L)              52.6 s               2012

400 metres                    6th Form           Marchese (CG)              51.2 s                1966

800 metres                    Year 7               Livingstone (L)              2.28.9 s             2008

800 metres                    Year 8               Moore (CG)                   2:12.4 s             1980

800 metres                    Year 9               Livingstone (L)              2:09.1 s             1987

800 metres                    Years 10-11       Livingstone (L)              2:04.8 s             2012

800 metres                    6th Form           Moore (CG)                   2:00.2 s             1984

1500 m (finals)              Year 7               Livingstone (L)             4.55.5 s             2008

1500 m (finals)              Year 8               Livingstone (L)             4.39.7 s             2009

1500 m (finals)              Year 9               Livingstone (L)             4:26.0 s             2010

1500 m (finals)              Years 10-11       Livingstone (L)             4:19.9 s             2012

1500 m (finals)              6th Form           Beeraje (CG)                 4:09.6 s             1995

1500 m steeple chase    Years 10-11       Gibbons (D)                  4:45 s                2012

2000 m steeple chase    6th Form           Aldred (D)                     6:53.3 s             1997

4 x 100 metres             Year 7               Scott House                  58.4 s                1989

4 x 100 metres              Year 8               Scott House                  52.0 s                1990

4 x 100 metres              Year 9               Scott House                  50.8 s                1991

4 x 100 metres              Years 10-11       Churchill/Gordon           45.8 s                1990

4 x 100 metres              6th Form           Livingstone                   45.8 s                1958

4 x 400 m Best team from each house (any age) (KM)                 3.52.8 s             2012

75m Hurdles                  Year 7               Robertson (L)                13.2 s                2008

80m Hurdles                  Year 8               Robertson (L)                13.8 s                2009

80m Hurdles                  Year 9               Ladwa (S)                     13.1 s                2008

100m Hurdles                Years 10-11       Elmore (S)                    17.1 s                2011

110m Hurdles                6th Form           Trimble (R)                    18.0 s                2009

400m Hurdles                Year 10             Elmore (S)                    63.0 s                2010

400m Hurdles                Year 11             Taylor/Elmore (CG/S)     65.9 s               2010

400m Hurdles                6th Form           Taylor (S)                      65.3 s                2011